Sljedeći mečevi

Saturday, May 18, 2013

Lamont Peterson (No. 2) vs. Lucas Matthysse (No. 1)
12 rounds – 141-pound catchweight

Devon Alexander (No. 6) vs. Lee Purdy
12 rounds – Welterweight division (for Alexander’s IBF title)
Shawn Porter vs. Phil LoGreco
10 rounds – Welterweight division

Shane Mosley vs. Pablo Cesar Cano
12 rounds – Welterweight division

Sergio Thompson (No. 10) vs. Gustavo Sandoval
10 rounds – Junior lightweight division

Edgar Sosa (No. 8) vs. Giovani Segura
12 rounds – Flyweight division

Friday, May 24, 2013

Delvin Rodriguez vs. Freddy Hernandez
10 rounds – Junior middleweight division

Issouf Kinda vs. Chris Howard
10 rounds – Junior welterweight division

Carlos Takam vs. Michael Grant
12 rounds – Heavyweight division

Saturday, May 25, 2013

Carl Froch (No. 1) vs. Mikkel Kessler (No. 2)
12 rounds – Super middleweight division (for Froch’s IBF title)

Isaac Chilemba (No. 7) vs. Tony Bellew (No. 8)
12 rounds – Light heavyweight division
George Groves (No. 7) vs. Noe Alcoba
Super middleweight division

Omar Narvaez (No. 1) vs. Daniel Rosas
12 rounds – Junior bantamweight division (for Narvaez’s WBO title)

Juan Carlos Sanchez (No. 3) vs. Roberto Sosa
12 rounds – Junior bantamweight division (for Sanchez’s IBF title)

Roman Gonzalez vs. Ronald Barrera
10 rounds – Flyweight division

Jimrex Jaca vs. Jose Emilio Perea
12 rounds – Junior welterweight division

Jason Pagara vs. Aaron Herrera
12 rounds – Junior welterweight division
Genesis Servania vs. Isack Junior
10 rounds – Junior featherweight division

Sunday, May 26, 2013

Oleg Maskaev vs. Jason Gavern
10 rounds – Heavyweight division

Friday, May 31, 2013

Martin Gethin vs. Ammeth Diaz
12 rounds – Lightweight division

(F) Melissa Hernandez vs. Jelena Mrdjenovich
10 rounds – Featherweight division (for Hernandez’s WBC title)

Saturday, June 1, 2013

Braulio Santos vs. Derrick Wilson
10 rounds – Featherweight division

Daquan Arnett vs. Irving Garcia
10 rounds – Welterweight division

Teon Kennedy vs. Carlos Vinan
10 rounds – Junior lightweight division

Ryo Akaho (No. 8 jr. bantamweight) vs. Elmar Francisco
10 rounds – Bantamweight division

Saturday, June 8, 2013

Josesito Lopez vs. Marcos Maidana
12 rounds – Welterweight division

Alfredo Angulo vs. Erislandy Lara (No. 4)
12 rounds – Junior middleweight division

Chad Dawson (C) vs. Adonis Stevenson (No. 9 super middleweight)
12 rounds – Light heavyweight division

Yuriorkis Gamboa (No. 2 jr. lightweight) vs. Darley Perez
10 rounds – Lightweight division

Marco Huck (No. 1) vs. Ola Afolabi (No. 3)
12 rounds – Cruiserweight division (for Huck’s WBO title)

Juan Carlos Sanchez Jr. (No. 3) vs. Roberto Sosa
12 rounds – Junior bantamweight division (for Sanchez’s IBF title)

Jesse Magdaleno vs. Henry Maldonado
8 rounds – Junior featherweight division

Friday, June 14, 2013

Bryant Jennings vs. Andrey Fedosov
10 rounds – Heavyweight division

Sergei Kovalev (No. 4) vs. Cornelius White
12 rounds – Light heavyweight division
Ronald Cruz vs. Jaime Herrera
10 rounds – Welterweight division

Saturday, June 15, 2013

Mikey Garcia (C) vs. Juan Manuel Lopez (No. 10)
12 rounds – Featherweight division (for Garcia’s RING, WBO titles)

Terence Crawford vs. Alejandro Sanabria
10 rounds – Junior welterweight division

Hekkie Budler (No. 7) vs. Nkosinathi Joyi (No. 3)
12 rounds – Strawweight division

Gideon Buthelezi vs. Edrin Dapudong
12 rounds – Junior bantamweight division
Jason Bedeman vs. Ali Funeka
12 rounds – Junior welterweight division

Saturday, June 22, 2013

Paulie Malignaggi (No. 4) vs. Adrien Broner (No. 1 lightweight, No. 6 P4P)
12 rounds – Welterweight division (for Malignaggi’s WBA title)

Johnathon Banks vs. Seth Mitchell
12 rounds – Heavyweight division
Sakio Bika (No. 8) vs. Marco Antonio Periban
12 rounds – Super middleweight division

Krzysztof Wlodarczyk (No. 2) vs. Rakhim Chakhkiev (No. 10)
12 rounds – Cruiserweight division (for Wlodarczyk’s WBC title)

Saturday, June 29, 2013

Gennady Golovkin (No. 2) vs. Matthew Macklin (No. 6)
12 rounds – Middleweight division (for Golovkin’s WBA title)

Thomas Oosthuizen (No. 5) vs. Brandon Gonzalez
10 rounds – Super middleweight division

David Haye (No. 3) vs. Manuel Charr
12 rounds – Heavyweight division

Gavin Rees (No. 6) vs. Anthony Crolla
12 rounds – Lightweight division

Saturday, July 6, 2013

Tony Thompson (No. 9) vs. David Price
12 rounds – Heavyweight division

David Hamilton vs. Adil Anwar
12 rounds – Junior welterweight division

Zaurbek Baysangurov (No. 7) vs. Demetrius Andrade (No. 9)
12 rounds – Junior middleweight division (for Baysangurov’s WBO title)

Saturday, July 13, 2013

Bernard Hopkins (No. 1) vs. Karo Murat (No. 6)
12 rounds – Light heavyweight division (for Hopkins’ IBF title)

Gary Russell Jr. vs. TBA
Featherweight division

Denis Grachev (No. 10) vs. Edwin Rodriguez (No. 10 super middleweight)
10 rounds – Light heavyweight division

Dmytro Kucher (No. 9) vs. Ilunga Makuba
12 rounds – Cruiserweight division
Khabib Allakhverdiev (No. 7) vs. Souleymane M’Baye
12 rounds – Junior welterweight division
Max Bursack vs. Prince Arron
12 rounds – Middleweight division

Friday, July 19, 2013

Ishe Smith (No. 8) vs. Carlos Molina (No. 6)
12 rounds – Junior middleweight division (for Smith’s IBF title)

Saturday, July 27, 2013

Andre Berto vs. Jesus Soto Karass
12 rounds – Welterweight division

Diego Chaves vs. Keith Thurman (No. 9)
12 rounds – Welterweight division
Omar Figueroa vs. Nihito Arakawa
12 rounds – Lightweight division

Juan Francisco Estrada (No. 1) vs. Milan Melindo (No. 6)
12 rounds – Flyweight division (for Estrada’s WBA, WBO titles)

Evgeny Gradovich (No. 6) vs. Mauricio Munoz
12 rounds – Featherweight division (for Gradovich’s IBF title)
Zou Shiming vs. Jesus Ortega
6 rounds – Flyweight division

Saturday, Sept. 14, 2013

Las Vegas

Tim Bradley (No. 5) vs. Juan Manuel Marquez (No. 1)
12 rounds – Welterweight division (for Bradley’s WBO title)

Saturday, Nov. 23, 2013

Manny Pacquiao (No. 2, No. 8 P4P) vs. Brandon Rios (No. 6 jr. welterweight)
12 rounds – Welterweight division